چگونه متوجه می شوید که کودک شما ROP دارد؟

بهترین-فوق-تخصص-شبکیه-در-کرج | دکتر-مینا-اوجانی

چگونه متوجه می شوید که کودک شما ROP دارد؟

تشخیص ROP کودک

کودک شما برای ROP معاینه چشم می شود اگر:

  1. قبل از ۳۰ هفته متولد شده است.
  2. وزن آن در بدو تولد کمتر از ۲ کیلوگرم است.
  3. بعد از ۳۰ هفته به دنیا آمده یا در هنگام تولد ۱ تا ۲.۵ کیلوگرم وزن دارد و دارای عوامل خطر برای ROP است.

برای معاینه چشم، چشم پزشک کودکان بینایی کودک شما را بررسی می کند. این پزشکی است که مشکلات چشمی در نوزادان و کودکان را شناسایی و درمان می کند. کودک شما ۴ تا ۹ هفته پس از تولد اولین معاینه چشم خود را انجام می دهد.

او ممکن است در بخش مراقبت های ویژه نوزادان (که NICU نیز نامیده می شود) باشد، یا ممکن است تا این زمان در خانه باشد. نوزادانی که در هفته ۲۷ یا بعد از آن متولد می شوند، معمولاً اولین معاینه چشم خود را در ۴ هفتگی انجام می دهند.

نوزادانی که قبل از هفته ۲۷ به دنیا می آیند معمولاً دیرتر معاینه می شوند. این به این دلیل است که هر چه نوزاد نارس تر باشد، مدت بیشتری طول می کشد تا ROP جدی ایجاد شود.

به همین دلیل مهم است که کودک خود را به هر معاینه چشمی ببرید، حتی پس از اینکه نوزاد خود را از NICU به خانه بردید.

اگر اولین معاینه چشم کودک شما نشان دهد که رگ های خونی در هر دو شبکیه به طور طبیعی رشد کرده اند، او نیازی به معاینه بعدی ندارد. اگر معاینه چشم کودک شما نشان دهد که او ROP دارد و ارائه دهنده او فکر می کند که او نیاز به درمان دارد، او درمان را ظرف ۷۲ ساعت شروع می کند. درمان زودهنگام به کودک شما بهترین شانس را برای داشتن بینایی سالم می دهد.

دکتر مینا اوجانی  بهترین فوق تخصص شبکیه در کرج  و  جراح و متخصص چشم کرج هستند که با تکنولوژی های روز دنیا به درمان بیماری های چشمی می پردازند.

بهترین-فوق-تخصص-شبکیه-در-کرج | دکتر-مینا-اوجانی
بهترین-فوق-تخصص-شبکیه-در-کرج | دکتر-مینا-اوجانی

ROP چگونه درمان می شود؟

درمان ROP به شدت وضعیت کودک شما بستگی دارد. ارائه دهندگان از مراحل برای تعریف جدیت ROP استفاده می کنند.

مرحله ۱ کمترین شدت و مرحله ۵ شدیدترین است. هر مرحله ای می تواند بدتر شود (گاهی اوقات واقعاً به سرعت) و نیاز به درمان دارد.

مرحله ۱. رشد خفیف غیر طبیعی عروق خونی. بسیاری از نوزادان در مرحله ۱ بدون درمان بهتر می شوند و بینایی سالمی دارند.

مرحله ۲. رشد رگ های خونی نسبتاً غیر طبیعی. بسیاری از نوزادان در مرحله ۲ نیازی به درمان ندارند و بینایی سالمی دارند.

مرحله ۳. رشد غیر طبیعی عروق خونی شدید. برخی از نوزادان در مرحله ۳ بدون درمان بهتر می شوند. برخی دیگر ممکن است به بیماری

به نام بیماری پلاس دچار شوند. این زمانی است که رگ های خونی شبکیه بزرگ و پیچ خورده می شوند. به علاوه بیماری نشانه بدتر شدن ROP است، اما درمان می تواند به جلوگیری از جداشدگی شبکیه کمک کند.

مرحله ۴. شبکیه نیمه جدا شده. نوزادان مبتلا به مرحله ۴ ROP به درمان نیاز دارند زیرا بخشی از شبکیه از دیواره داخلی چشم جدا می شود.

مرحله ۵. شبکیه کاملاً جدا شده. در مرحله ۵، شبکیه به طور کامل از دیواره داخلی چشم دور می شود. بدون درمان، کودک ممکن است دچار مشکلات شدید بینایی یا نابینایی شود.

اکثر نوزادان مبتلا به ROP دارای مرحله ۱ یا ۲ هستند و خود به خود بدون درمان بهبود می یابند. کودک خود را به تمام معاینات و معاینات چشمی او ببرید تا ارائه دهنده او مطمئن شود که او هر گونه درمان مورد نیاز برای ROP را دریافت می کند.

نوزادانی که نیاز به درمان ROP دارند معمولا جراحی می شوند.

 

جراح و متخصص چشم کرج را از اینجا بیابید.

رایج ترین انواع جراحی برای ROP عبارتند از:

جراحی لیزری (که به آن لیزر درمانی یا فتوکواگولاسیون نیز گفته می شود). ارائه دهنده کودک شما از پرتوهای لیزر نور برای سوزاندن و زخمی شدن دو طرف شبکیه استفاده می کند. این شایع ترین جراحی است.

کرایوتراپی (که انجماد نیز نامیده می شود). پزشک کودک شما از یک کاوشگر فلزی برای یخ زدن و زخم شدن دو طرف شبکیه استفاده می کند.

این جراحی‌ها می‌توانند رشد رگ‌های خونی غیرطبیعی را کند یا متوقف کنند و به جلوگیری از کشیدن شبکیه کمک کنند. آنها می توانند باعث از دست دادن دید جانبی شوند (که دید محیطی نیز نامیده می شود)، اما می توانند به حفظ بینایی مرکزی کودک کمک کنند.

دید مرکزی زمانی است که بتوانید آنچه را که مستقیماً در مقابل شما قرار دارد ببینید.

اگر کودک شما مرحله ۴ یا ۵ ROP دارد و شبکیه چشم او به طور جزئی یا کامل جدا شده است، ممکن است این نوع جراحی را انجام دهد:

سگک اسکلرال.

ارائه دهنده کودک شما یک نوار سیلیکونی در اطراف سفیدی چشم کودک شما (به نام صلبیه) قرار می دهد. این نوار به فشار دادن چشم کمک می کند تا شبکیه در امتداد دیواره چشم بماند. سگک بعداً با رشد چشم برداشته می شود.

اگر حذف نشود، کودک می تواند نزدیک بین شود. این بدان معناست که او در دیدن چیزهایی که دور هستند مشکل دارد.

بهترین فوق تخصص شبکیه در کرج  را اینجا بشناسید.

ویترکتومی ارائه دهنده کودک شما ژل شفاف مرکز چشم کودک شما (به نام زجاجیه) را برمی دارد و محلول سالین (نمک) را به جای آن قرار می دهد.

سپس پزشک می تواند بافت اسکار را خارج کند تا شبکیه بتواند شل شود و کشیده نشود. فقط نوزادانی که ROP مرحله ۵ دارند این جراحی را انجام می دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دکتر مینا اوجانی کلیک کنید.

بهترین-فوق-تخصص-شبکیه-در-کرج | دکتر-مینا-اوجانی
بهترین-فوق-تخصص-شبکیه-در-کرج | دکتر-مینا-اوجانی
بسیاری از نوزادان مبتلا به ROP نیازی به درمان ندارند.

حتی با درمان، برخی از نوزادان مبتلا به ROP ممکن است از دست دادن بینایی داشته باشند. و حتی اگر درمان موثر باشد، نوزادان مبتلا به ROP بیشتر از سایر نوزادان در آینده در زندگی دچار برخی مشکلات چشمی می شوند، از جمله:

  • نزدیک بینی (که نزدیک بینی نیز نامیده می شود).
  • چشم های ضربدری (که به آن استرابیسم نیز گفته می شود).
  • تنبلی چشم (که آمبلیوپی نیز نامیده می شود).

گلوکوم. این گروهی از بیماری هاست که به عصب بینایی چشم آسیب می رساند. عصب بینایی شبکیه را به مغز متصل می کند. گلوکوم می تواند منجر به از دست دادن بینایی و نابینایی شود.

به همین دلیل بسیار مهم است که مطمئن شوید کودک شما تمام معاینات و معاینات چشمی خود را انجام می دهد. در هر چکاپ از پزشک خود در مورد معاینه چشم بپرسید تا مطمئن شوید ROP و سایر مشکلات بینایی مربوط به زایمان زودرس در اسرع وقت تشخیص داده شده و درمان می شوند.

با ما تماس بگیرید.

چگونه متوجه می شوید که کودک شما ROP دارد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول