جراحی شبکیه کرج

جراحی شبکیه

جراحی شبکیه کرج

جراحی شبکیه

پزشک شما ممکن است از آزمایش‌ها، ابزار و روش‌های زیر برای تشخیص جداشدگی شبکیه استفاده کند:

معاینه شبکیه. پزشک ممکن است از ابزاری با نور روشن و لنزهای مخصوص برای معاینه پشت چشم شما از جمله شبکیه استفاده کند. این نوع دستگاه نمای بسیار دقیقی از کل چشم شما ارائه می دهد و به پزشک اجازه می دهد تا هرگونه سوراخ، پارگی یا جدا شدن شبکیه را ببیند.
تصویربرداری اولتراسوند. در صورتی که خونریزی در چشم اتفاق افتاده باشد که دیدن شبکیه شما را دشوار می کند، پزشک ممکن است از این آزمایش استفاده کند.
پزشک شما احتمالاً هر دو چشم را معاینه می کند، حتی اگر فقط در یکی از آنها علائم داشته باشید. اگر پارگی در این ملاقات شناسایی نشد، ممکن است پزشک از شما بخواهد که ظرف چند هفته برگردید تا تأیید کند که چشم شما در نتیجه همان جداسازی زجاجیه دچار پارگی تاخیری نشده است. همچنین، اگر علائم جدیدی را تجربه کردید، مهم است که فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

دکتر مینا اوجانی بهترین چشم پزشک کرج ، فلوشیپ شبکیه و لیزر ، نفر اول آزمون فلوشیپ و فوق تخصص شبکیه از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای رتبه برتر بورد چشم پزشکی کشور و تخصص چشم از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای بسیاری از افتخارات دیگر می باشد که در جراحی شبکیه چشم تجربه و سابقه ی درخشانی را رقم زده اند.

جراحی تقریباً همیشه برای ترمیم پارگی، سوراخ یا جدا شدن شبکیه استفاده می شود. تکنیک های مختلفی در دسترس است. از چشم پزشک خود در مورد خطرات و مزایای گزینه های درمانی خود بپرسید. با هم می توانید تعیین کنید که کدام روش یا ترکیبی از روش ها برای شما بهترین است.

پارگی شبکیه

هنگامی که پارگی یا سوراخ شبکیه هنوز به جدا شدن پیشرفت نکرده است، جراح چشم شما ممکن است یکی از روش های زیر را برای جلوگیری از جداشدگی شبکیه و حفظ بینایی پیشنهاد دهد.

جراحی لیزری (فتوکاگولاسیون). جراح یک پرتو لیزر را از طریق مردمک به داخل چشم هدایت می کند. لیزر در اطراف پارگی شبکیه سوختگی ایجاد می کند و اسکار ایجاد می کند که معمولاً شبکیه را به بافت زیرین “جوش می دهد”.

انجماد (کرایوپکسی). پس از دادن یک بی حسی موضعی برای بی حس کردن چشم، جراح یک پروب انجماد را روی سطح خارجی چشم مستقیماً روی اشک قرار می دهد. یخ زدن باعث ایجاد اسکار می شود که به محکم شدن شبکیه روی دیواره چشم کمک می کند.
هر دوی این روش ها به صورت سرپایی انجام می شود. پس از عمل، احتمالاً به شما توصیه می‌شود تا چند هفته یا بیشتر از فعالیت‌هایی که ممکن است چشم‌ها را آزار دهند (مانند دویدن) اجتناب کنید.

جراحی شبکیه
جراحی شبکیه

جداشدگی شبکیه

رتینوپکسی پنوماتیک

اگر شبکیه چشم شما جدا شده باشد، برای ترمیم آن به جراحی نیاز خواهید داشت، ترجیحاً ظرف چند روز پس از تشخیص. نوع جراحی که جراح شما توصیه می کند به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله شدت جدا شدن.

تزریق هوا یا گاز به چشم در این روش که رتینوپکسی پنوماتیک (RET-ih-no-pek-see) نامیده می شود، جراح حباب هوا یا گاز را به قسمت مرکزی چشم (حفره زجاجیه) تزریق می کند. اگر به درستی قرار گیرد، حباب ناحیه شبکیه حاوی سوراخ یا سوراخ را به دیواره چشم فشار می دهد و جریان مایع را به فضای پشت شبکیه متوقف می کند. پزشک شما همچنین از کرایوپکسی در طول عمل برای ترمیم شکستگی شبکیه استفاده می کند.

مایعی که در زیر شبکیه جمع شده است خود به خود جذب می شود و شبکیه می تواند به دیواره چشم شما بچسبد. ممکن است لازم باشد سر خود را تا چند روز در یک موقعیت خاص نگه دارید تا حباب را در موقعیت مناسب نگه دارید. حباب در نهایت خود به خود دوباره جذب می شود.

 


پیشنهاد مطالعه: درمان آب مروارید با کاشت لنز ثانویه چگونه است؟


 

فرورفتگی سطح چشم شما این روش که کمانش اسکلرال (SKLAIR-ul) نامیده می شود، شامل دوختن (بخیه زدن) تکه ای از مواد سیلیکونی توسط جراح به سفیدی چشم (صلبیه) روی ناحیه آسیب دیده می شود. این روش دیواره چشم را فرو می‌کند و مقداری از نیروی ناشی از کشیدن زجاجیه روی شبکیه را کاهش می‌دهد.

اگر چندین پارگی یا سوراخ یا پارگی گسترده دارید، جراح ممکن است یک سگک اسکلرال ایجاد کند که مانند یک کمربند کل چشم شما را احاطه کرده است. سگک به گونه ای قرار می گیرد که دید شما را مسدود نمی کند و معمولاً به طور دائم در جای خود باقی می ماند.

تخلیه و جایگزینی مایع داخل چشم.

در این روش که ویترکتومی (vih-TREK-tuh-me) نامیده می شود، جراح زجاجیه را همراه با هر بافتی که روی شبکیه را می کشد، برمی دارد. سپس هوا، گاز یا روغن سیلیکون به فضای زجاجیه تزریق می شود تا به صاف شدن شبکیه کمک کند.

در نهایت هوا، گاز یا مایع جذب می شود و فضای زجاجیه دوباره با مایع بدن پر می شود. اگر از روغن سیلیکون استفاده شده باشد، ممکن است ماه‌ها بعد با جراحی برداشته شود.

ویترکتومی ممکن است با روش کمانش اسکلرا ترکیب شود.

پس از جراحی ممکن است بینایی شما چندین ماه طول بکشد تا بهبود یابد. ممکن است برای درمان موفقیت آمیز به جراحی دوم نیاز داشته باشید. برخی از افراد هرگز تمام بینایی از دست رفته خود را بازیابی نمی کنند.

بهترین-چشم-پزشک-کرج

در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای راهنمایی بیشتر به صفحه درباره ما مراجعه نمایید.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام  و کسب اطلاعات بیشتر در مورد دکتر مینا اوجانی جراح و متخصص چشم در کرج کلیک کنید.

 

جراحی شبکیه کرج

2 دیدگاه برای “جراحی شبکیه کرج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول