عمل جراحی آب مروارید چقدر موثر است؟

عمل جراحی آب مروارید

عمل جراحی آب مروارید چقدر موثر است؟

عمل جراحی آب مروارید

 

جراحی آب مروارید روشی برای برداشتن عدسی چشم و در بیشتر موارد جایگزینی آن با عدسی مصنوعی است. به طور معمول، عدسی چشم شما شفاف است. آب مروارید باعث کدر شدن عدسی می شود که در نهایت بینایی شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

جراحی آب مروارید توسط چشم پزشک (چشم پزشک) به صورت سرپایی انجام می شود، به این معنی که پس از جراحی مجبور نیستید در بیمارستان بمانید. جراحی آب مروارید بسیار رایج است و به طور کلی یک روش بی خطر است.

چگونه آب مروارید بینایی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

چگونه آب مروارید بر روی دید شما تأثیر می گذارد .
جراحی آب مروارید برای درمان آب مروارید انجام می شود. آب مروارید می تواند باعث تاری دید و افزایش تابش خیره کننده نور شود. اگر آب مروارید انجام فعالیت های عادی را برای شما دشوار کند، پزشک ممکن است جراحی آب مروارید را پیشنهاد کند.

دکتر مینا اوجانی  بهترین فوق تخصص شبکیه در کرج  و متخصص شبکیه می باشد.

زمانی که آب مروارید با درمان مشکل چشمی دیگر تداخل داشته باشد، ممکن است جراحی آب مروارید توصیه شود. به عنوان مثال، در صورتی که آب مروارید معاینه پشت چشم شما را برای نظارت یا درمان سایر مشکلات چشمی مانند دژنراسیون ماکولا وابسته به سن یا رتینوپاتی دیابتی برای چشم پزشک مشکل کند، ممکن است پزشکان جراحی آب مروارید را توصیه کنند.

در بیشتر موارد، انتظار برای جراحی آب مروارید به چشم شما آسیبی نمی رساند، بنابراین شما زمان دارید تا گزینه های خود را در نظر بگیرید. اگر بینایی شما هنوز کاملاً خوب است، ممکن است تا سال‌های زیادی نیازی به جراحی آب مروارید نداشته باشید.

هنگام بررسی جراحی آب مروارید، این سوالات را در نظر داشته باشید:

آیا می توانید ببینید که با خیال راحت کار خود را انجام دهید و رانندگی کنید؟
آیا در خواندن یا تماشای تلویزیون مشکل دارید؟
آیا آشپزی، خرید، انجام کارهای حیاط خانه، بالا رفتن از پله ها یا مصرف دارو مشکل است؟
آیا مشکلات بینایی بر سطح استقلال شما تأثیر می گذارد؟
آیا نورهای روشن دید را دشوارتر می کنند؟

عوارض بعد از جراحی آب مروارید غیر معمول است و اکثر آنها با موفقیت قابل درمان هستند.

عمل جراحی آب مروارید
عمل جراحی آب مروارید

 

خطرات جراحی آب مروارید عبارتند از:

  • التهاب
  • عفونت
  • خون ریزی
  • تورم
  • افتادگی پلک
  • دررفتگی عدسی مصنوعی
  • جداشدگی شبکیه
  • گلوکوم
  • آب مروارید ثانویه
  • از دست دادن بینایی

اگر بیماری چشمی دیگری یا یک بیماری جدی پزشکی داشته باشید، خطر عوارض شما بیشتر است. گاهی اوقات، جراحی آب مروارید به دلیل آسیب زمینه ای چشم ناشی از بیماری های دیگر، مانند آب سیاه یا دژنراسیون ماکولا، بینایی را بهبود نمی بخشد. در صورت امکان، ارزیابی و درمان سایر مشکلات چشمی قبل از تصمیم گیری برای جراحی آب مروارید مفید خواهد بود.


چه کسی باید به دلیل ابتلا به آب مروارید جراحی شود؟


عمل جراحی آب مروارید
عمل جراحی آب مروارید

طرز تهیه غذا و داروها

ممکن است به شما دستور داده شود که ۱۲ ساعت قبل از عمل آب مروارید چیزی نخورید یا ننوشید. همچنین ممکن است پزشک به شما توصیه کند که مصرف داروهایی را که می‌تواند خطر خونریزی را در طول عمل افزایش دهد، به طور موقت متوقف کنید. در صورت مصرف داروهایی برای مشکلات پروستات به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا برخی از این داروها می توانند با جراحی آب مروارید تداخل داشته باشند.

قطره چشمی آنتی بیوتیکی ممکن است یک یا دو روز قبل از جراحی تجویز شود.

سایر اقدامات احتیاطی

معمولاً می‌توانید در همان روز عمل جراحی به خانه بروید، اما نمی‌توانید رانندگی کنید، پس ترتیبی دهید که به خانه بروید. همچنین در صورت لزوم در اطراف خانه کمک بگیرید، زیرا ممکن است پزشک شما فعالیت هایی مانند خم شدن و بلند کردن را برای حدود یک هفته پس از جراحی محدود کند.

آنچه می توانید انتظار داشته باشید:

قبل از عمل

یک هفته یا بیشتر قبل از جراحی، پزشک یک آزمایش سونوگرافی بدون درد برای اندازه گیری اندازه و شکل چشم شما انجام می دهد. این به تعیین نوع مناسب کاشت لنز (لنز داخل چشمی یا IOL) کمک می کند.

تقریباً به همه افرادی که جراحی آب مروارید انجام می دهند، IOL داده می شود. این لنزها با تمرکز نور در پشت چشم، دید شما را بهبود می بخشند. شما نمی توانید لنز را ببینید یا حس کنید. نیازی به مراقبت ندارد و به بخشی دائمی از چشم شما تبدیل می شود.

انواع IOL با ویژگی های مختلف موجود است. قبل از جراحی، شما و چشم پزشکتان در مورد اینکه کدام نوع IOL ممکن است برای شما و سبک زندگی شما بهتر عمل کند، صحبت می کنید. هزینه نیز ممکن است یک عامل باشد، زیرا شرکت های بیمه ممکن است برای همه انواع لنزها پرداخت نکنند.

IOL از پلاستیک، اکریلیک یا سیلیکون ساخته شده است. برخی از IOL ها نور ماوراء بنفش را مسدود می کنند. برخی از IOL ها پلاستیک سفت و سختی هستند و از طریق یک برش کاشته می شوند که برای بسته شدن نیاز به چندین بخیه (بخیه) دارد.


علائم آب مروارید چه مواردی است؟


با این حال، بسیاری از IOL منعطف هستند و امکان برش کوچک‌تری را فراهم می‌کنند که نیاز به بخیه کمی یا بدون بخیه دارد. جراح این نوع لنز را تا می کند و آن را در کپسول خالی که قبلاً لنز طبیعی قرار داشت قرار می دهد. هنگامی که داخل چشم قرار می گیرد، IOL تا شده باز می شود و کپسول خالی را پر می کند.

 

بهترین-فوق-تخصص-شبکیه-در-کرج

 

در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای راهنمایی بیشتر به صفحه درباره ما مراجعه نمایید.

برای مشاهده صفحه اینستاگرام  و کسب اطلاعات بیشتر در مورد دکتر مینا اوجانی جراح و متخصص چشم در کرج کلیک کنید.

عمل جراحی آب مروارید چقدر موثر است؟

یک نظر برای “عمل جراحی آب مروارید چقدر موثر است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول