هر آنچه در مورد لیزیک فمتو باید بدانید؟

لیزیک فمتو

هر آنچه در مورد لیزیک فمتو باید بدانید؟

لیزیک فمتو

مدت زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

جراحی های لیزری چشم به دلیل کارایی، کاهش زمان بهبودی و کاهش عوارض پس از عمل، محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. در سال‌هایی که این فناوری‌ها برای اولین بار توسعه یافتند، پیشرفت‌های دیگری مانند استفاده از لیزر فمتوثانیه وجود داشته است.

لیزیک فمتو چیست؟

لیزر کراتومیلوسیس درجا با کمک فمتوثانیه (فمتو) نوعی جراحی لیزری چشم است. این روش همراه با سایر جراحی های مقاوم به درمان، برای تغییر شکل قرنیه چشم در تلاش برای رفع مشکلات بینایی استفاده می شود.

Keratomileusis یا مجسمه سازی قرنیه به عنوان راهی برای اصلاح عیوب انکساری، اولین بار در سال ۱۹۴۸ با استفاده از یک ابزار جراحی کوچک با یک تیغه نوسانی به نام میکروکراتوم ساخته شد.

این روش اول، با استفاده از ابزار مکانیکی، به عنوان کراتوپلاستی لایه‌ای قدامی (ALK) شناخته شد. در اواخر دهه ۱۹۸۰ و اوایل دهه ۱۹۹۰، فناوری برای این روش بهبود یافت.

لیزر فمتو که در اوایل دهه ۱۹۹۰ ساخته شد، به جراحان اجازه داد تا فلپ قرنیه مورد استفاده در لیزیک را با لیزر به جای ابزار برش مکانیکی ایجاد کنند. پس از جراحی، فلپ را می توان بدون بخیه جایگزین کرد و امکان بهبود سریعتر را فراهم می کند.

دکتر مینا اوجانی جراح و متخصص چشم کرج ، فلوشیپ شبکیه و لیزر ، نفر اول آزمون فلوشیپ و فوق تخصص شبکیه از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای رتبه برتر بورد چشم پزشکی کشور و تخصص چشم از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای بسیاری از افتخارات دیگر می باشد که در لیزیک فمتو چشم تجربه و سابقه ی درخشانی را رقم زده اند.

انواع جراحی با لیزر

دو نوع اصلی از جراحی های لیزری وجود دارد که امروزه برای تغییر شکل قرنیه استفاده می شود:

کراتکتومی فوتورفراکتیو (PRK): در این روش لایه‌های سطحی قرنیه برداشته می‌شود و از لیزر برای شکل‌دهی دقیق قرنیه برای رفع مشکلات بینایی مقاوم استفاده می‌شود. این روش اولین بار در دهه ۱۹۸۰ انجام شد.
لیزر کراتومیلئوزیس درجا (LASIK): این اساساً ترکیبی از روش‌های ALK و PRK برای تغییر شکل قرنیه است. این شامل ایجاد یک فلپ کوچک است که با تغییر شکل قرنیه بلند می شود. فلپ در پایان جراحی تعویض می شود و به موقع بهبود می یابد.

لیزیک فمتو
لیزیک فمتو

کاندیدای ایده آل کیست؟

برای اینکه کاندید منبع مورد اعتماد برای لیزیک فمتو باشید باید معیارهای زیر را داشته باشید:

۱۸ سال و بالاتر: جراحی لیزیک از هر نوع که باشد فقط برای بیماران بزرگسال تایید شده است.
بینایی پایدار: شما نمی توانید عمل لیزیک انجام دهید، زیرا در طول یک سال گذشته در عینک یا نسخه لنز تماسی خود تغییری کرده اید، داروهایی مصرف کرده اید که ممکن است بینایی شما را تغییر دهد، یا دارای نوسانات هورمونی است که می تواند بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد، مانند شیردهی یا دیابت.

بهبود خوب زخم: شما نباید هیچ شرایطی داشته باشید یا هیچ دارویی مصرف نکنید که ممکن است از بهبود مناسب جلوگیری کند.
قرنیه نازک: افرادی که قرنیه به خصوص نازکی دارند ممکن است در معرض خطر نابینایی با عمل لیزیک قرار بگیرند.
جراحی‌های مقاوم به درمان قبلی: اگر قبلاً جراحی‌ها یا روش‌های مقاوم به درمان داشته‌اید، ممکن است از انجام فمتو یا سایر انواع جراحی لیزیک جلوگیری شود.

شرایطی که ممکن است مانع از انجام جراحی شود؟

برخی از بیماری ها یا شرایط ممکن است نیاز به بحث بیشتر با پزشک شما داشته باشد یا شما را از کاندیدای لیزیک بازدارد. این شامل:

بلفاریت
خشکی چشم
گلوکوم
هرپس سیمپلکس
هرپس زوستر
عنبیه
قوز قرنیه
فشار خون چشم
پیرچشمی
یووئیت

هزینه لیزیک فمتو چقدر است؟

یکی از معایب جراحی انکساری این است که به عنوان یک روش انتخابی دیده می شود و بنابراین تحت اکثر طرح های بیمه بینایی پوشش داده نمی شود.

با این حال، ممکن است بتوانید از یک حساب پس انداز بهداشتی (HSA) یا حساب پس انداز انعطاف پذیر (FSA) برای پرداخت تمام یا بخشی از این روش استفاده کنید. برخی از طرح های بیمه و مراکز لیزیک نیز ممکن است بسته به کارفرما یا ارائه دهنده بیمه شما تخفیف هایی ارائه دهند.

به طور متوسط، عمل لیزیک برای هر چشم حدود ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار هزینه دارد. لیزیک فمتو معمولاً هزینه بیشتری دارد، زیرا از تکنولوژی پیشرفته‌تری نسبت به لیزیک سنتی استفاده می‌شود.


پیشنهاد مطالعه: رتینوپاتی نارس چیست؟


لیزیک فمتو
لیزیک فمتو

عوامل دیگری که می توانند بر هزینه شما تأثیر بگذارند عبارتند از:

  • محل
  • چقدر بینایی شما نیاز به اصلاح دارد
  • مهارت جراح

مراقب معاملات “معامله” باشید، زیرا این معاملات معمولاً هزینه‌های پنهانی دارند، از جراحان بی‌تجربه استفاده می‌کنند یا به فناوری‌های قدیمی تکیه می‌کنند. در جلسه مشاوره اولیه حتما از جراح خود بپرسید که شامل چه هزینه هایی می شود.

بسته های معمولی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  1. معاینه و آزمایش اولیه
  2. تمام هزینه های مربوط به خود روش
  3. قرارهای بعد از عمل و داروها
  4. مراحل پیگیری در صورت نیاز

لیزیک فمتو چگونه کار می کند؟

برای درک فمتو لیزیک، باید بدانید که چگونه مشکلات بینایی ایجاد می شود و چگونه جراحی انکساری کمک می کند. عیوب انکساری زمانی رخ می دهد که چشم در خم شدن و تمرکز نور مشکل داشته باشد. انواع عیوب انکساری عبارتند از:

نزدیک بینی: مشکل در دیدن دوردست که گاهی اوقات نزدیک بینی نامیده می شود. این وضعیت زمانی رخ می دهد که قرنیه شما شکل تندتری داشته باشد، بنابراین جراحی انکساری انحنای قرنیه را برای اصلاح آن کاهش می دهد.
دوربینی: مشکل در دیدن چیزهای نزدیک که گاهی به آن دوربینی می گویند. در این حالت قرنیه بیش از حد صاف است و از جراحی انکساری برای افزایش انحنای قرنیه استفاده می شود.
آستیگماتیسم: نقص در شکل قرنیه. این وضعیت به دلیل انحنای نامنظم قرنیه ایجاد می شود و می توان از جراحی برای تغییر شکل نواحی نامنظم استفاده کرد.

پیرچشمی: از دست دادن خاصیت ارتجاعی چشم در اثر افزایش سن. این وضعیتی است که با افزایش سن رخ می دهد و با سفت شدن عدسی داخل چشم و از دست دادن انعطاف پذیری اتفاق می افتد. در حالی که جراحی انکساری می تواند در برخی موارد به اصلاح این مشکل کمک کند، همچنین می تواند از کاندید شدن شما برای جراحی انکساری جلوگیری کند.
همه این مشکلات را نمی توان با جراحی انکساری اصلاح کرد. جراحی انکساری فقط برای اصلاح مشکلاتی که با تغییر شکل قرنیه قابل حل هستند کار می کند.

هنگامی که از جراحی های انکساری برای اصلاح این مشکلات استفاده می شود، برشی روی سطح چشم ایجاد می شود و از لیزر برای تغییر شکل قرنیه استفاده می شود.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای راهنمایی بیشتر به صفحه درباره ما مراجعه نمایید.

مشاهده صفحه اینستاگرام  و کسب اطلاعات بیشتر در مورد دکتر مینا اوجانی جراح و متخصص چشم در کرج کلیک کنید.

هر آنچه در مورد لیزیک فمتو باید بدانید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول