درمان ناخنک

ناخنک چگونه درمان می شود؟

درمان ناخنک

مدت زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

 

ناخنک رشد ملتحمه یا غشای مخاطی است که قسمت سفید چشم شما را روی قرنیه می پوشاند. قرنیه پوشش شفاف جلویی چشم است. این رشد خوش خیم یا غیرسرطانی اغلب به شکل یک گوه است. ناخنک معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند یا نیاز به درمان دارد، اما اگر بینایی شما را مختل کند، می توان آن را برداشت.

چه چیزی باعث آن می شود؟

علت دقیق ناخنک ناشناخته است. یک توضیح این است که قرار گرفتن بیش از حد در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) می تواند منجر به این رشد شود. بیشتر اوقات در افرادی که در آب و هوای گرم زندگی می کنند و زمان زیادی را در فضای باز در محیط های آفتابی یا بادخیز می گذرانند رخ می دهد. افرادی که چشمانشان به طور منظم در معرض عناصر خاصی قرار دارد، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند. این عناصر عبارتند از:

  • گرده
  • شن
  • دود
  • باد

دکتر مینا اوجانی جراح و متخصص چشم کرج ، فلوشیپ شبکیه و لیزر ، نفر اول آزمون فلوشیپ و فوق تخصص شبکیه از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای رتبه برتر بورد چشم پزشکی کشور و تخصص چشم از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای بسیاری از افتخارات دیگر می باشد که در  درمان ناخنک تجربه و سابقه ی درخشانی را رقم زده اند.

ناخنک رشد ملتحمه یا غشای مخاطی است که قسمت سفید چشم شما را روی قرنیه می پوشاند.

 

درمان ناخنک
درمان ناخنک

 

علائم چیست؟

ناخنک همیشه علائمی ایجاد نمی کند. وقتی این اتفاق می افتد، علائم معمولاً خفیف هستند. علائم شایع عبارتند از قرمزی، تاری دید و سوزش چشم. همچنین ممکن است احساس سوزش یا خارش داشته باشید. اگر ناخنک به اندازه ای بزرگ شود که قرنیه شما را بپوشاند، می تواند بینایی شما را مختل کند.

ناخنک ضخیم یا بزرگتر نیز می تواند باعث شود که احساس کنید جسم خارجی در چشم دارید. هنگامی که ناخنک دارید به دلیل ناراحتی، ممکن است نتوانید به استفاده از لنزهای تماسی ادامه دهید.

چقدر جدی است؟

ناخنک می تواند منجر به اسکار شدید روی قرنیه شما شود، اما این اتفاق نادر است. جای زخم روی قرنیه نیاز به درمان دارد زیرا می تواند باعث کاهش بینایی شود. برای موارد جزئی، درمان معمولاً شامل قطره یا پماد چشمی برای درمان التهاب است. در موارد جدی تر، درمان می تواند شامل برداشتن ناخنک با جراحی باشد.

چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص ناخنک بسیار ساده است. چشم پزشک شما ممکن است این وضعیت را بر اساس معاینه فیزیکی با استفاده از لامپ شکاف تشخیص دهد. این لامپ به پزشک اجازه می دهد تا چشم شما را با کمک بزرگنمایی و نور روشن ببیند.

اگر پزشک شما نیاز به انجام آزمایشات اضافی داشته باشد، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تست حدت بینایی. این تست شامل خواندن حروف روی نمودار چشمی است.
توپوگرافی قرنیه این تکنیک نقشه برداری پزشکی برای اندازه گیری تغییرات انحنای قرنیه شما استفاده می شود.
مستندات عکس. این روش شامل گرفتن عکس برای ردیابی سرعت رشد ناخنک است.

چگونه درمان می شود؟

ناخنک معمولاً به هیچ درمانی نیاز ندارد مگر اینکه دید شما را مسدود کند یا باعث ناراحتی شدید شود. چشم پزشک شما ممکن است بخواهد گاهی اوقات چشمان شما را بررسی کند تا ببیند آیا رشد باعث ایجاد مشکلات بینایی می شود یا خیر.

 

درمان ناخنک
درمان ناخنک

 

داروها

اگر ناخنک باعث تحریک یا قرمزی زیادی شود، پزشک ممکن است قطره های چشمی یا پمادهای چشمی حاوی کورتیکواستروئیدها را برای کاهش التهاب تجویز کند.

عمل جراحی

اگر قطره یا پماد چشمی باعث تسکین نشوند، پزشک ممکن است جراحی را برای برداشتن ناخنک توصیه کند. جراحی همچنین زمانی انجام می شود که ناخنک باعث از دست دادن بینایی یا وضعیتی به نام آستیگماتیسم شود که می تواند منجر به تاری دید شود. همچنین اگر می خواهید ناخنک به دلایل زیبایی برداشته شود، می توانید در مورد روش های جراحی با پزشک خود صحبت کنید.

چند خطر مرتبط با این عملیات وجود دارد. در برخی موارد، ناخنک می تواند پس از برداشتن با جراحی بازگردد. پس از جراحی نیز ممکن است چشم شما خشک و تحریک شود. پزشک شما می تواند داروهایی را برای تسکین و کاهش خطر رشد ناخنک تجویز کند.

چگونه می توانم از ابتلا به ناخنک جلوگیری کنم؟

در صورت امکان از قرار گرفتن در معرض عوامل محیطی که می توانند باعث ایجاد ناخنک شوند خودداری کنید. شما می توانید با استفاده از عینک آفتابی یا کلاه برای محافظت از چشمان خود در برابر نور خورشید، باد و گرد و غبار از ایجاد ناخنک جلوگیری کنید. عینک آفتابی شما همچنین باید از اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید محافظت کند. اگر قبلاً ناخنک دارید، محدود کردن قرار گرفتن در معرض موارد زیر می تواند رشد آن را کند کند:

  1. باد
  2. گرد و خاک
  3. گرده
  4. دود
  5. نور خورشید

اجتناب از این شرایط همچنین می تواند به جلوگیری از عود ناخنک در صورت برداشتن ناخنک کمک کند.

دکتر مینا اوجانی جراح و متخصص چشم کرج ، فلوشیپ شبکیه و لیزر ، نفر اول آزمون فلوشیپ و فوق تخصص شبکیه از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای رتبه برتر بورد چشم پزشکی کشور و تخصص چشم از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای بسیاری از افتخارات دیگر می باشد که در  درمان ناخنک تجربه و سابقه ی درخشانی را رقم زده اند.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای راهنمایی بیشتر به صفحه درباره ما مراجعه نمایید.

مشاهده صفحه اینستاگرام  و کسب اطلاعات بیشتر در مورد دکتر مینا اوجانی جراح و متخصص چشم در کرج کلیک کنید.

ناخنک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول