پینگکولا

پینگکولا چیست؟

درمان پینگکولا

مدت زمان مطالعه: ۱۰ دقیقه

 

پینگکولا یک رشد خوش خیم یا غیرسرطانی است که روی چشم شما ایجاد می شود. زمانی که بیش از یکی از آنها وجود داشته باشد به این رشدها پینگکولا می گویند. این رشد روی ملتحمه رخ می دهد، که لایه نازکی از بافت است که قسمت سفید چشم شما را می پوشاند.

شما می توانید در هر سنی به پینگکولا مبتلا شوید، اما آنها عمدتا در افراد میانسال و مسن دیده می شوند. این توده ها به ندرت نیاز به برداشتن دارند و در بیشتر موارد هیچ درمانی لازم نیست.

یک pinguecula شبیه چه چیزی است؟

رنگ پینگکولا مایل به زرد است و معمولاً شکل مثلثی دارد. این یک تکه برجسته کوچک است که نزدیک قرنیه شما رشد می کند. قرنیه شما لایه شفافی است که روی مردمک و عنبیه شما قرار دارد. عنبیه شما قسمت رنگی چشم شماست.

پینگکولاها بیشتر در کنار قرنیه نزدیک به بینی شما دیده می شوند، اما می توانند در کنار قرنیه در طرف دیگر نیز رشد کنند.

برخی از پینگکولاها می توانند بزرگ شوند، اما این با سرعت بسیار پایین رخ می دهد و نادر است.

دکتر مینا اوجانی جراح و متخصص چشم کرج ، فلوشیپ شبکیه و لیزر ، نفر اول آزمون فلوشیپ و فوق تخصص شبکیه و دارای رتبه برتر بورد چشم پزشکی کشور و تخصص چشم از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای بسیاری از افتخارات دیگر می باشد که در درمان پینگکولا  تجربه و سابقه ی درخشانی را رقم زده اند.

پینگکولا یک رشد خوش خیم یا غیرسرطانی است که روی چشم شما ایجاد می شود.

درمان پینگکولا
درمان پینگکولا

چه چیزی باعث ایجاد پینگکولا می شود؟

زمانی که بافت ملتحمه شما تغییر می کند و یک برآمدگی کوچک ایجاد می کند، پینگکولا تشکیل می شود. برخی از این برجستگی ها حاوی چربی، کلسیم یا هر دو هستند. دلیل این تغییر به طور کامل شناخته نشده است، اما با قرار گرفتن مکرر در معرض نور خورشید، گرد و غبار یا باد مرتبط است. Pinguecula نیز با افزایش سن افراد شایع تر می شوند.

علائم پینگکولا

پینگکولا می تواند باعث تحریک یا خشکی چشم شود. همچنین می تواند باعث شود که احساس کنید چیزی در چشم خود دارید، مانند ماسه یا سایر ذرات ناهموار. چشم آسیب‌دیده نیز ممکن است خارش کند یا قرمز و ملتهب شود. این علائم ناشی از پینگکولا می تواند خفیف یا شدید باشد.

اپتومتریست یا چشم پزشک شما باید بتواند این وضعیت را بر اساس ظاهر و محل پینگکولا تشخیص دهد.

مقایسه pingueculae و pterygia

Pingueculae و pterygia انواع زائده هایی هستند که می توانند روی چشم شما ایجاد شوند. اصطلاح مفرد ناخنک ناخنک است. این دو شرط شباهت های کمی دارند، اما تفاوت های قابل توجهی نیز بین آنها وجود دارد.

Pingueculae و pterygia هر دو خوش خیم هستند و در نزدیکی قرنیه رشد می کنند. هر دوی آنها با قرار گرفتن در معرض خورشید، باد و سایر عناصر خشن مرتبط هستند.

با این حال، ناخنک شبیه پینگکولا نیست. ناخنک ها ظاهری گوشتی دارند و گرد، بیضی یا کشیده هستند. ناخنک ها بیشتر از پینگکولاها روی قرنیه رشد می کنند. pinguecula که روی قرنیه رشد می کند به عنوان ناخنک شناخته می شود.

پینگکولا چگونه درمان می شود؟

شما معمولاً به هیچ نوع درمانی برای پینگکولا نیاز ندارید مگر اینکه باعث ناراحتی شود. اگر چشم شما درد می کند، پزشک می تواند برای تسکین قرمزی و سوزش، پماد چشمی یا قطره چشمی به شما بدهد.

اگر ظاهر آن شما را آزار می دهد، می توانید با پزشک خود در مورد برداشتن پینگکولا از طریق جراحی صحبت کنید. در برخی موارد، رشد ممکن است نیاز به حذف داشته باشد. جراحی زمانی در نظر گرفته می شود که پینگکولا:

روی قرنیه شما رشد می کند، زیرا می تواند بینایی شما را تحت تاثیر قرار دهد.
هنگام تلاش برای استفاده از لنزهای تماسی باعث ناراحتی شدید می شود.
به طور مداوم و شدید، حتی پس از استفاده از قطره یا پماد چشم، ملتهب است.

درمان پینگکولا
درمان پینگکولا

چشم انداز بلندمدت چیست؟

پینگکولا معمولاً هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. جراحی معمولاً منجر به عوارض نمی شود، اگرچه پینگکولاها می توانند پس از آن دوباره رشد کنند. ممکن است پزشک به شما دارو بدهد یا از پرتوهای سطحی برای جلوگیری از این امر کمک کند.

آیا می توانید از ایجاد پینگکولا جلوگیری کنید؟

اگر به دلیل کار یا سرگرمی زمان زیادی را در خارج از منزل می گذرانید، احتمال ابتلا به پینگکولا در شما بیشتر است. با این حال، می توانید با استفاده از عینک آفتابی زمانی که بیرون هستید، از این رشد جلوگیری کنید. شما باید از عینک آفتابی استفاده کنید که پوششی داشته باشد که اشعه ماوراء بنفش A (UVA) و فرابنفش B (UVB) خورشید را مسدود کند. عینک آفتابی همچنین به محافظت از چشمان شما در برابر باد و سایر عناصر بیرونی مانند شن کمک می کند.

مرطوب نگه داشتن چشم ها با اشک مصنوعی نیز ممکن است به جلوگیری از پینگکولا کمک کند. هنگام کار در محیط خشک و گرد و غبار نیز باید از عینک محافظ استفاده کنید.

دکتر مینا اوجانی جراح و متخصص چشم کرج ، فلوشیپ شبکیه و لیزر ، نفر اول آزمون فلوشیپ و فوق تخصص شبکیه و دارای رتبه برتر بورد چشم پزشکی کشور و تخصص چشم از دانشگاه علوم پزشکی تهران و دارای بسیاری از افتخارات دیگر می باشد که در درمان پینگکولا  تجربه و سابقه ی درخشانی را رقم زده اند.

در صورت داشتن هرگونه سوال یا برای راهنمایی بیشتر به صفحه درباره ما مراجعه نمایید.

مشاهده صفحه اینستاگرام  و کسب اطلاعات بیشتر در مورد دکتر مینا اوجانی جراح و متخصص چشم در کرج کلیک کنید.

پینگکولا

2 دیدگاه برای “پینگکولا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول